Herbatki ziołowe

Herbatki ziołowe na lato:
- herbatka ziołowa w przypadku nadmiernego pocenia się,
- herbatka ziołowa na chrypkę i ból gardła,
- zioła na ukąszenia owadów,
- herbatka ziołowa w przypadku stresu.

Herbatka ziołowa w przypadku nadmiernego pocenia się podczas upałów

Napar przygotowujemy z łyżki suszonych liści szałwii, które następnie zalewamy wrzątkiem i pozostawia pod przykryciem na ok. 10 minut. Codzienne picie 2 szklanek letniej herbaty z szałwii ograniczy pocenie się organizmu.

Taki napar możemy także wykorzystać jako płukankę przy stanach zapalnych jamy ustnej.

 

Herbatka ziołowa na chrypkę i ból gardła

 

Napar z tymianku sporządzamy w następujący sposób: łyżkę suszonego tymianku zalewamy szklanką wrzątku, następnie zostawiamy na ok. 5 minut pod przykryciem. Tak sporządzony napar pijemy 3 razy dziennie po 1/3 szklanki.

 

Zioła na ukąszenia owadów

Ukąszenia owadów podczas letnich spotkań to plaga wakacyjna, z którą walczyć niestety musimy głównie podczas wycieczek do lasu, nad wodę lub kiedy grillujemy. Te niewielkie, niby niegroźne owady takie jak komary, meszki, mrówki czy pszczoły potrafią nam zepsuć humor. Najczęściej występującymi objawami ugryzienia jest swędzenie i bąble. Warto znać sposoby łagodzenia dolegliwości związanych z ukąszeniem. Pomocne w takich przypadkach są zioła między innymi bazylia pospolita, rumianek, tymianek, szałwia oraz olejki przygotowane na bazie ziół tj. olejek z mięty pieprzowej, bazyliowy czy eukaliptusowy.

Jeśli mamy pod ręką bazylię pospolitą (Ocimum basilicum L.), a zostaliśmy pokąsani przez owady, to warto zapamiętać, że to zioło ma działanie przeciwbakteryjne i jest bardzo skuteczne w  łagodzeniu swędzenia po ukąszeniach owadów. Jak je użyć? Należy rozetrzeć w palcach świeży listek bazylii i sokiem posmarować swędzące miejsce, co na pewno będzie skuteczne.

Są także pewne sposoby aby nie dopuścić do ukąszenia przez owady, a mianowicie jeśli wetrzemy w ciało olejek goździkowy, możemy spodziewać się, że komary nas nie ukąszą, natomiast olejek waniliowy skutecznie odstrasza meszki.

 

Herbatka ziołowa w przypadku stresu

Melisa wykazuje właściwości uspokajające oraz wycisza organizm i wprowadza w przyjemny nastrój. Jak przygotować odwar z melisy lekarskiej? Łyżkę suszonego ziela należy zalać szklanką letniej wody, następnie gotować pod przykryciem przez pół godziny, nie dopuszczając do wrzenia wody. Odwar należy pić przecedzony na godzinę przed stresującym wydarzeniem, ewentualnie w nagłych sytuacjach stresujących. Tak przygotowany odwar pomocny jest także, gdy cierpimy w przypadku problemów z zasypianiem.

Dodatkowe informacje